projekt: http://szablony.atcsites.com

O SZKOLE

projekt: http://szablony.atcsites.com

FOTOGALERIA

projekt: http://szablony.atcsites.com

LLP COMENIUS

projekt: http://szablony.atcsites.com

MENU GŁóWNE

Strona główna

Projekt

50 - lecie

Rekrutacja

Plan lekcji

Historia szkoły

Nasz patron

Kronika

Kadra

Orlik

Projekty edukacyjne

Ubezpieczenie

    INFORMATOR

Dokumenty

Harmonogram

Kalendarium

Rada Rodziców

Opieka specjalistów

Samorząd 

 
 

Warto przeczytać

Zdolni znad Brdy


Z książką w trampkach
BYDGOSZCZ- nasza mała OjczyznaKSIĄŻKA- najwierniejszym towarzyszem w podróży życia

Spotkania pokoleń


Bąbel matematyczny

Szkoła Podstawowa nr 20 w Bydgoszczy

„Czytanie to najpiękniejsza zabawa jaką ludzkość sobie wymyśliła”.

W.Szymborska

Drodzy Rodzice i Uczniowie!

(…) Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną zaspokaja bowiem wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny 
i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, a przy tym przynosi dziecku ogromną radość i pozostawia cudowne wspomnienia. Ale to jeszcze nie koniec atutów głośnego czytania. Czynność ta jest łatwa, nie wymaga od nas, dorosłych, szczególnego przygotowania, jest przyjemna i inspirująca także dla czytającego, nic nie kosztuje, gdy korzystamy z biblioteki czy wymieniamy książki z innymi rodzicami, lub jest niedroga, gdy zaopatrujemy się w tanich księgarniach albo na wyprzedażach. (….)

Źródło: I.Koźmińska, E.Olszewska "Wychowanie przez czytanie". WyWarto przeczytać:
"Opowieści z Narnii"  - C.S Lewis.
Do tego cyklu książek nie muszę chyba nikogo przekonywać:-). Narnia to piękny, magiczny i zaczarowany świat, w którym praktycznie wszystko jest możliwe. Mówiące zwierzęta, cudowne krajobrazy oraz czary wywołują zachwyt w każdej osobie, która się na nie natknie. Jednak kraj pełen magii i cudowności nie jest idealny. Zawsze zdarzy się ktoś kto przejdzie na ścieżkę zła. W ciężkich i trudnych przypadkach mieszkańcom Narnii z pomocą przychodzą ludzie, a nawet sam Aslan. Kim on jest? Czy, aby na pewno można mu zaufać? 
 "Opowieści z Narnii" znajdują się na Złotej Liście książek polecanych do czytania dzieciom przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

Polecma recenzję Tygodnika Powszechnego
A.Kranc"Baśnie z dalekich wysp i lądów..."-  Wanda Markowska i
Anna Milska. Ta książka towarzyszyła mi od wczesnego dzieciństwa. Przepiękne baśnie z dalekich egzotycznych krajów przeniosą każdego w świat mitów i magii. Urzekający styl pozwala poczuć niezwykłą atmosferę opisywanych miejsc. Teksty, które uczą, że warto wierzyć w takie wartości jak dobro, miłość, przyjaźń...


"Dziewięć żywotów Christophera Chanta"-  Diana Wynne Jones. Przedstawiam Wam kolejną książkę mojej ulubionej pisarki:-).             Zanim Chrestomanci - najpotężniejszy czarodziej na świecie - został Chrestomancim, był zwyczajnym Christopherem Chantem. No, może nie całkiem zwyczajnym. Odbywał bowiem nocne wyprawy do krainy snów, wędrując do tajemniczego Miejsca Pomiędzy, skąd prowadziły drogi do różnych światów. Zwiedzał je, a potem wracał bezpiecznie do własnego łóżka. Aż do dnia kiedy przekonał się, że inne światy rzeczywiście istnieją! I że istnieją inne żywoty Christophera Chanta!
Polecam! A.Kranc


"Ruchomy zamek Hauru" -  Diana Wynne Jones. Nieważne ile masz lat – osiem, szesnaście, czterdzieści czy siedemdziesiąt. Tak urocza baśń może zaczarować czytelnika w każdym wieku. W krainie Ingarii, gdzie siedmiomilowe buty i płaszcze-niewidki istnieją naprawdę, Wiedźma z Pustkowia rzuca urok na Sophie i zamienia ją w staruszkę. Żeby cofnąć zły czar, dziewczyna wyrusza do jedynego miejsca, w którym może znaleźć pomoc - do zamku wędrującego po wzgórzach. Ale włada nim potężny czarownik, a jego ulubionym przysmakiem są...
Magiczna i fascynująca książka!

Polecam! A.Kranc


Seria książek "Pettson i Findus"- Sven Nordqvist . Poznajcie dwójkę sympatycznych bohaterów ze skandynawskiej prowincji. Życie Pettsona i jego małego przyjaciela, kota Findusa obfituje w mnóstwo przygód i niespodzianek, co wspaniale opisał i ze szczegółami zilustrował Sven Nordqvist.
"Niezwykły Święty Mikołaj" - Pettson obiecał swojemu kotu Findusowi, że w Wigilię przyjdzie do niego Mikołaj. Szybko jednak pomyślał, że nie należy wiele obiecywać, bo przecież Mikołaj nie istnieje.  W tajemnicy postanowił więc zbudować Mikołaja, który mógłby ruszać się i mówić...
Polecam wszystkie książeczki z tej serii!
A.Kranc


"Gucio i Cezar" - tekst: K. Boglar, ilustracje: B.Butenko.
Klasyka polskiego komiksu dla najmłodszych. Niesamowite przygody łakomego hipopotama Gucia i rozważnego psa Cezara niezmiennie bawią, ujmują wdziękiem i zarażają ciepłym poczuciem humoru. Czego tu nie ma: podróże po niezwykłych krainach, piraci, kowboje, rakiety kosmiczne i porwane księżniczki, zmagania z potworami i złoczyńcami, pechowe uwięzienia i karkołomne ucieczki – a wszystko narysowane mistrzowską, dowcipną kreską Bohdana Butenki.
Źródło: Wydawnicto Dwie Siostry.
Polecam! A.Kranc


Książka "Leon i kotka"  Grażyny Ruszewskiej - została wpisana na prestiżową listę "Białych Kruków 2005", opracowaną przez Międzynarodową Bibliotekę Książek dla Dzieci w Monachium. Jest to opowieść o kocie Leonie, w którego życie wkracza przygarnięta z ulicy kotka, to z jednej strony urokliwa opowieść o przyjaźni, ale jednocześnie rzecz pod rozwagę dla miłośników spokoju i regularnego trybu życia. Rzadki to przypadek by forma książki tak dobrze szła w parze z jakością tekstu.

Polecam - szczególnie dla młodszych dzieci:-)
A.Kranc"Babcia na jabłoni"  Mira Lobe, ilustracje: Mirosław Pokora.
Wszystkie dzieci na całej ulicy miały babcię. Niektóre nawet dwie. Tylko Andi nie miał babci – i bardzo się z tego powodu martwił.
Babcia to najlepszy sposób na smutki i kłopoty. A że mieszka na drzewie, poluje na tygrysy i ujeżdża dzikie konie...? Cóż, jest może trochę zwariowana, ale za to bardzo mądra i dowcipna.
Seria: Mistrzowie Ilustracji.
Źródło: Wydawnicto Dwie Siostry.


Moją ulubioną książką z dzieciństwa jest "Emilka ze Srebrnego Nowiu" L.M. Montgomery. Magiczna i wyjątkowa, w sam raz na jesienne wieczory zadumy i odpoczynku po trudach dnia.  To opowieść o nawiązywaniu pierwszych przyjaźni, odnajdowaniu się w nowym świecie małej dziewczynki, dziecka szukającego miłości i ciepła...Nie jestem w stanie zliczyć ile razy ją przeczytałam.
A.Kranc

"Nawiedzony dom" J.Chmielewska. Moja pierwsza i ulubiona książka Joanny Chmielewskiej - jaką przeczytałam. Głównymi bohaterami jest dwójka dzieci- niezwykłe rodzeństwo. Towarzyszy im równie wyjątkowy czworonóg- pies Chaber. Rodzina dzieci otrzymuje w spadku dom wymagający gruntownego remontu. Wkrótce okazuje się , że dom jest niezwykły i kryje w sobie wielką tajemnicę...
Polecam!
A.KrancIntegracja

Biblioteka

Świetlica