NASZE SUKCESY

Zdolni znad Brdy

Z książką w trampkach

BYDGOSZCZ- nasza mała Ojczyzna

KSIĄŻKA- najwierniejszym towarzyszem w podróży życia

Spotkania pokoleń

Bąbel matematyczny

Projekt edukacyjny Walory historyczne i przyrodnicze Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy (wrzesień - październik 2017)

Wielu turystów z Polski i zagranicy zazdrości nam Wyspy Młyńskiej. I rzeczywiście – mają czego. Zakątek Bydgoszczy pełen niespodzianek, i do tego w samym sercu miasta! Uczniowie klas szóstych i siódmych podczas jesiennych wycieczek poznawali topografię wyspy, gatunki drzew i krzewów, pomniki przyrody, a także dokonywali pomiaru prędkości nurtu w Młynówce. Z kolei historię tego miejsca zgłębiali na podstawie licznych obiektów gospodarczych, np. Młynów Rothera, mennicy czy spichrzy. Dowiedzieli się, czym jest rewitalizacja i jakich zmian dokonano na Wyspie Młyńskiej w ramach unijnego programu. Ale przyroda i historia to nie jedyne mocne strony tego zakątka. Kultura i sztuka również są tu na wyciągnięcie ręki. Tym razem zwiedziliśmy wystawę w Domu Wyczółkowskiego. Miejsce jest tak niezwykłe, jak niezwyczajnym człowiekiem był malarz, patron Muzeum Okręgowego – Leon Wyczółkowski. Każdy na swój sposób obserwował i przeżywał dzieła malarskie i graficzne tego artysty.
      A na koniec uczta cielesna – lody albo rogaliki przy niezbyt sprzyjającej aurze.
Dokąd się wybierzemy w przyszłym roku? Hmm, chyba nad Kanał Bydgoski!

Iwona Zasieczna i Arleta Kempa

Galeria zdjęć

Projekt edukacyjny - Park Kazimierza Wielkiego – walory przyrodnicze i historyczne parku miejskiego

Czy pamiętacie, jaki piękny i słoneczny był wrzesień 2016  roku?

My pamiętamy, ponieważ z tym miesiącem wiążą się nasze wspomnienia z wycieczek edukacyjnych do jednego z parków w centrum Bydgoszczy. W projekcie pt. Park Kazimierza Wielkiego – walory przyrodnicze i historyczne parku miejskiego brały udział wszystkie klasy szóste. Poznawaliśmy lokalizację tego miejsca, jego historię sięgającą XVII w., gdy jako ogród był własnością zakonu klarysek, a także różnorodne gatunki drzew i krzewów, pomniki przyrody. Obliczaliśmy wiek drzewa, mierząc jego obwód i dokonując odpowiednich oblicz`eń. Szczególny zachwyt wzbudziła w nas rzeźba Potop i jej historia. Kto by przypuszczał, że fontanna, którą oglądaliśmy, jest już drugim, niemal identycznym dziełem sztuki. Pierwsza rzeźba powstała w pracowni niemieckiego artysty Ferdinanda Lepckego, ale niestety została zniszczona przez hitlerowców, a materiał przeznaczono na cele wojenne.  Na szczęście na początku naszego stulecia kilku szalonych marzycieli, zakochanych w Bydgoszczy, postanowiło tę rzeźbę odtworzyć. I choć wielu pewnie w to nie wierzyło – fontanna, jeszcze jakby piękniejsza, JEST! NAPRAWDĘ! Tym razem powstała pod dłutem młodego i bardzo utalentowanego polskiego artysty Michała Pronobisa, ale  inicjatorem tego wydarzenia było Stowarzyszenie Odbudowy Bydgoskiej Fontanny Potop. Poszliśmy nawet podziękować prof. Zygmuntowi Mackiewiczowi za marzenie i konsekwencję w jego realizacji. Siedzi w pobliżu na ławeczce z brązu. Tak został upamiętniony niestety już  nieżyjący inicjator rekonstrukcji pomnika.
      A my upojeni świeżym powietrzem i licznymi wrażeniami poszliśmy na pyszne i zasłużone lody.
Szóstoklasiści, nie poprzestając na wycieczce, wzięli udział w jeszcze dwóch konkursach w ramach tego projektu. Niektórzy napisali pomysłowe i niezmiernie ciekawe opowiadania twórcze nt. Niezwykła przygoda w parku Kazimierza Wielkiego. Inni zabrali swoich bliskich na spacer do parku i sami stali się dla nich przewodnikami, wykorzystując wiedzę i umiejętności zdobyte na szkolnej wycieczce. Spacer uwiecznili na fotografiach, które prezentowane są w szkole na wystawie.
    Dokąd teraz? W parku Jana Kochanowskiego już byliśmy, w parku Kazimierza Wielkiego też… A, został jeszcze park Wincentego Witosa!  To już w przyszłym roku.
Arleta Kempa, Anna Wiater, Iwona Zasieczna

Gotyckie kościoły w Bydgoszczy – klasy piąte

W październiku 2016 r.  pogoda niestety już nam tak nie sprzyjała. Wiało i ziąb przenikał kości niejednego uczestnika wycieczki szlakiem kościołów gotyckich w Bydgoszczy. O średniowieczu właśnie uczymy się na lekcjach historii, więc byłoby grzechem, gdybyśmy nie poznali najstarszych bydgoskich zabytków rodem z tej epoki. Zwiedziliśmy Katedrę, kościół pobernardyński (garnizonowy) oraz kościół klarysek. Poznaliśmy lokalizację oraz dzieje tych obiektów historycznych, a wykonując zadania w karcie pracy, utrwaliliśmy sobie określanie wieków na podstawie dat, umieszczanie wydarzeń na osi czasu, cechy stylu gotyckiego itp.
Na zakończenie tym razem już nie lody, ale gorąca czekolada i słodkie co nieco w cukierni przy ul. Długiej. Coś dla ducha i dla ciała. Warto było!
Arleta Kempa

"Jesteśmy Razem" Miejski Przegląd Małych Form Teatralnych