LLP COMENIUS

Opieka specjalistów

KĄCIK UCZNIA

Warto przeczytać

1238 28 VI - pierwsza wzmianka źródłowa o istnieniu kasztelani i bydgoskim  kasztelanie Sędzisłąwie wzgl. Sulisławie (Suzzlaus castellanus de Budegac)
1327-43 - Bydgoszcz pod panowaniem Krzyżaków.
1346 - Król Kazimierz Wielki podpisuje dokument lokacyjny, nadający prawa miejskie.
1347 - rozpoczęto trwającą kilka lat budowę zamku z cegły (w miejscu drewnianego grodu)
1399 - budowa Kościoła Farnego.
1448 - budowa klasztoru i klasztoru Klarysek przy ulicy Gdańskiej 2.
1594 - król Zygmunt III Waza zezwolił Stanisławowi Cikowskiemu na otwarcie na Wyspie Królewskiej (Młyńskiej) prywatnej mennicy, później przekształconej w państwową, która czynna była do 1688 roku.
1604 - miasto liczy ok. 4250 - 5000 mieszkańców ( w obrębie murów ok. 3000), posiada własną organizację obrony. Eksport piwa i wyrobów garncarskich oraz handel spławny, zbożowy i solą stanowią główne źródło jego dobrobytu. Ród Kościeleckich traci starostwo bydgoskie. Okres największego rozkwitu miasta w Polsce przedrozbiorowej przypada na czasy rządów Kościeleckich i pierwszego dwudziestolecia XVII w.
1624 - wskutek szalejącej zarazy w mieście umiera 2000 osób.
1655 - Szwedzi zaatakowali Bydgoszcz od strony wzgórz południowych i latem zdobyli miasto. Legenda łączy z tym faktem nazwę osiedla - Szwederowo. Wojska szwedzkie zajmują Bydgoszcz.
1656 - Szwedzi wysadzają w powietrze zamek bydgoski, który od tego czasu pozostaje w ruinie
1707 - z początkiem  roku do miasta wkroczyły wojska pruskie, a z końcem szwedzkie. Ogień strawił ratusz bydgoski.
1709 - kolejna zaraza uśmierca mieszkańców. Przeżywa ją jedynie kilkadziesiąt osób.
1772 - I rozbiór Polski. Na mocy postanowień traktatu petersburskiego Bydgoszcz włączono w skład monarchii pruskiej, czyniąc ją stolicą obwodu nadnoteckiego.
1773 - 1774 - budowa Kanału Bydgoskiego
1789-93 - wzniesione zastają zespoły spichrzów po oby stronach Brdy.
1800 - Bydgoszcz liczy 4691 mieszkańców i zajmuje wraz z przedmieściami obszar 175 ha
1806 - wprowadzono olejowe oświetlenie ulic.
1817 - w Bydgoszczy otwarta zostaje pierwsza szkoła powszechna.
- 30 VII - zostaje otwarte Królewskie Gimnazjum Klasyczne.
1824 - otwarcie pierwszego stałego teatru wzniesionego na fundamentach rozebranego kościoła karmelitów.
1831 1 VIII - wybucha epidemia cholery w Bydgoszczy
1888 1 V - na bydgoskich ulicach pojawił się pierwszy tramwaj konny
1896 - otwarcie nowego gmachu teatru miejskiego.
1902 - otwarcie mostu Teatralnego, pierwszego mostu stalowego na BrdzieNa miejscu drewnianego zbudowano stalowy most na Brdzie przy ulicy Mostowej.
1904 - 23 VII - odsłonięcie fontanny pn. "Potop" przedstawiającej koniec świata - wg proj. Ferdynanda Lepcke'go w ówczesnym  parku Regencyjnym (od 1920 parku Kazimierza Wielkiego). Rzeźba została przez Niemców rozebrana i przetopiona w dniach 2-8 stycznia 1943 roku.
1904 - rozpoczyna działalność Biblioteka Miejska.
1909 - odsłonięcie artystycznej studzienki przy Starym Rynku.
1919 - postanowieniem traktatu wersalskiego, kończącego I wojnę światową, Bydgoszcz została przyznana Polsce
1929 - otwarcie komunikacji lotniczej na trasie Poznań - Bydgoszcz - Gdańsk
1936 - zatwierdzenie przez Ministra Spraw Wewnętrznych herbu miasta.
1939 - 1 IX - pierwszy nalot samolotów Luftwaffe w rejonie lotniska
- 3 - 4 IX - zbrojna dywersja niemiecka w mieście, nazwana później przez Niemców "Bromberger Blutsonntag" (tzw. "Krwawą Niedzielą") zostaje zlikwidowana przez   Wojsko Polskie i Straż Obywatelską złożoną z kolejarzy, harcerzy, członków PW
4 IX - uformowanie zarządu i oddziałów Straży Obywatelskiej.
5 września - wkroczyły do miasta okupacyjne wojska hitlerowskie.

5 IX - 20 IX- likwidacja inteligencji bydgoskiej w ramach tzw. akcji "Tannenberg".
10 i 11 - września odbyły się publiczne, zbiorowe, egzekucje bydgoszczan na Starym Rynku

-  6 X - Bydgoszcz wraz z województwem pomorskim wcielone do Rzeszy Niemieckiej, w skład tzw. Reichsgau Danzig - Westpreussen (okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie). Ustanowienie w Bydgoszczy siedziby jednego z trzech obwodów  rejencyjnych w okręgu.
- 1 XI- rozstrzelanie grupy 50 nauczycieli bydgoskich w tzw. "Dolinie Śmierci" pod Fordonem.

1939 - 1945 - na skutek działań wojennych i akcji eksterminacyjnej Niemców Bydgoszcz straciła łącznie 36 350 swych obywateli tj. 27 % ludności zamieszkującej miasto w dniu 1 IX 1939 roku.
1945 - 23-26 I do Bydgoszczy wkroczyły wojska polskie i radzieckie
- 22 II - zapadła decyzja o podniesieniu Bydgoszczy do rangi miasta wojewódzkiego
- 17 III - siedziba województwa pomorskiego została przeniesiona z Torunia do Bydgoszczy
1946 - po raz pierwszy z wieży kościoła Klarysek rozległ się hejnał bydgoski,kompozycji bydgoszczanina Konrada Pałubickiego, opartej na motywach kaszubskiego wiwatu.
1946 - 1 IX - odznaczenie miasta Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy w  uznaniu za bohaterską postawę jego mieszkańców w latach okupacji.
1949 6 X - otwarcie nowego gmachu Teatru Polskiego przy ul. 20 Stycznia 1920 r.
1966 - 29 V koronacja obrazu "Matki Boskiej z Różą" (Matki Boskiej Pięknej Miłości) w kościele  farnym przez kardynałów: Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski i Karola Wojtyłę, metropolitę krakowskiego.
1966 - otwarcie "Białego Spichrza", oddziału Muzeum Okręgowego, prezentującego wyroby artystyczne i użytkowe rzemiosła bydgoskiego na przestrzeni wieków.
1997 6 V - papież Jan Paweł II podniósł kościół parafialny p.w. św. Wincentego a' Paulo do godności bazyliki mniejszej
1999 - Bydgoszcz jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego (Sejmik Samorządowy działa w Toruniu)