„Maluj jak Leonardo”

Na lekcjach historii w klasie szóstej uczniowie poznają wybitne postacie epoki renesansu. Wśród nich jest Leonardo da Vinci. Mamy szczęście, ponieważ jedno z dzieł tego artysty znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest to „Dama z łasiczką” lub, jak kto woli, „Dama z gronostajem”. Obraz przedstawia Cecylię Gallerani – ukochaną  mediolańskiego księcia Ludwika Sforzy. W 1788 r. dzieło zakupił książę Adam Jerzy Czartoryski i w taki oto sposób portret znalazł się w polskich zbiorach. Aby ten bardzo ważny fakt zakorzenił się w świadomości dzieci, zorganizowaliśmy wystawę. Uczniowie wykonali dowolną techniką prace plastyczne przedstawiające rzeczywistą, literacką lub wymyśloną postać z dowolnym zwierzęciem. Dzieło Leonarda stało się więc inspiracją do własnej twórczości artystycznej.

Arleta Kempa