Wyszukiwarka

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2

Szkoła Podstawowa nr 20
im. Ks.Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego z Oddziałami Integracyjnymi
Przedszkole nr 2
 85-601 Bydgoszcz ul. Grabowa 4
tel. 52 3415496
85-602 Bydgoszcz ul.Kaliska 10
tel. 52 3211360
zspp02@edu.bydgoszcz.pl

Z wycieczką w grodzie Mikołaja Kopernika

Dnia 25 września 2019r. odbyła się kolejna wycieczka z cyklu odwiedziń grodu znanego astronoma i udział uczniów naszej szkoły w pokazach fizycznych w Instytucie Fizyki UMK w ramach nawiązanej współpracy.

Uczniowie klas 7 a i 7 c wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Torunia, gdzie idąc śladami Mikołaja Kopernika mieli możliwość rozwijania zainteresowań fizyką i astronomią.
Młodzież miała okazję wziąć udział w niekonwencjonalnych pokazach fizycznych pt. "Wodór i inne stany skupienia" w ramach nawiązanej trzy lata temu przez naszą szkołę współpracy z Instytutem Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Siódmoklasiści mogli między innymi zobaczyć cztery stany skupienia i ich przemiany, dowiedzieć się co to jest plazma, jaki wpływ na materię ma ciśnienie, jakie właściwości i zastosowanie ma wodór czy poznać prawo Pascala w praktyce. Pokazy doświadczeń rozbudziły jeszcze bardziej ciekawość i pozostawiły niezapomniane wrażenia.
Uczniowie uczestniczyli także w seansie w Planetarium pt.,, Poza horyzontem", dzięki któremu mogli zajrzeć poza horyzont, jaki wyznacza kopuła nieba, doświadczyć kosmicznej przestrzeni i jej potęgi oraz otrzymać odpowiedzi na wiele nurtujących pytań dotyczących naszej i innych galaktyk, egzystencji planet, Słońca i innych gwiazd.
Wycieczka służyła również rozbudzaniu uczuć i wrażliwości poprzez kontakt ze sztuką w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, gdzie uczniowie mieli możliwość zobaczyć zewnętrzną ekspozycję prac polskich i zagranicznych artystów.
Z ogromnym zasobem wiedzy i pełni wrażeń wróciliśmy do Bydgoszczy.


Opiekunowie
Joanna Estkowska
Hanna Wielgat
Patryk Szymczak