Przedszkole nr 2 im. Ks.Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Ekranizacje znanych książek na dużym ekranie

Dobra literatura od lat inspiruje reżyserów filmowych. Podsumujmy, jakie ekranizacje w bieżącym roku szkolnym cieszyły się uznaniem uczniów naszej Dwudziestki.

-Uczniom klas VII i VIII zapadł szczególnie w pamięć film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Mogli oni wzbogacić swą wiedzę nt. udziału Polaków w bitwie o Anglię w 1940 r. Mieli okazję zaobserwować odtworzoną na dużym ekranie walkę dywizjonu 303 – pododdziału lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, wspierającego brytyjski RAF. Co ciekawe, pozytywną opinię o zgodności filmu z prawdą historyczną wydał Instytut Pamięci Narodowej. Uczniowie mieli okazję sięgnąć także po książkę oraz poznać biografię jej autora - Arkadego Fiedlera – świadka wydarzeń, które sprawiły, że polscy lotnicy stali się bohaterami.

-Uwagę uczniów klas starszych przykuł także film „Mój piękny syn” (reż. Felix van Groeningen), będący ekranizacją powieści biograficznej Davida Sheffa (pod tym samym tytułem). Nawiązuje on również do publikacji „Na głodzie”, napisanej przez uzależnionego od narkotyków syna Davida Sheffa – Nica. To opowieść o bliskiej relacji ojca i syna oraz trudnej, wyniszczającej walce z nałogiem. W rolach ojca i syna obsadzono dwóch charyzmatycznych aktorów – Steve'a Carella i Timothee Chamaleta.

-Kolejną ciekawą dla uczniów propozycją okazał się być film „Dziadek do orzechów i cztery królestwa” (reż.  ‎Lasse Hallström‎, ‎Joe Johnston). Nawiązuje on do opowiadania „Dziadek do orzechów” (1816 r.) E. T. A. Hoffmanna, w którym autor opisał przygody młodej Klary. Rodzice powierzają dziewczynie opiekę nad niecodzienną zabawką – dziadkiem do orzechów, który nagle ożywa i staje na czele królestwa zabawek po to, by stoczyć walkę ze złym Mysim Królem. Do utworu Hoffmanna po niespełna osiemdziesięciu latach nawiązał Piotr Czajkowski - stworzył on balet z choreografią Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa. Uczniowie mieli okazję dostrzec tradycyjną, baśniową przestrzeń, w której zostały obsadzone nie delikatne dziewczynki w bufiastych sukienkach, lecz silne kobiece charaktery. Klara (Mackenzie Foy), wychowana przez mądrą matkę, jest ciekawa świata, potrafi ufać sobie i nie boi się wyzwań. Królowa Cyrkonii (Helen Mirren) i Królowa Słodyczy (Keira Knightley), choć należą do „ciemnej strony mocy”, są  silnymi, zdecydowanymi kobietami, podobnie jak występująca we wstawkach tanecznych afroamerykańska balerina Misty Copeland.

-Uczniowie klas siódmych obejrzeli również film „Kiedy się pojawiłaś” (tytuł oryginalny: „Then Came You”, reż. Peter Hutchings). Choć powstał on w oparciu o oryginalny scenariusz irlandzkiego filmowca Fergala Rocka, ze względu na główny wątek - umierającej na raka dziewczyny - przywołuje skojarzenia z takimi bestselerami jak: „Gwiazd naszych wina” Johna Greena  czy „Ponad wszystko” Nicoli Yoon.

Opracowanie: Anna Wereszczyńska i Lucyna Pawlicka