Przedszkole nr 2 im. Ks.Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Wyniki szkolnego konkursu literackiego dla uczniów klas IV-VIII pn. „A gdyby ta opowieść zakończyła się właśnie tak? – redaguję nowe, zaskakujące zakończenie wybranej książki”

W ramach całorocznego projektu edukacyjnego: „Z książką w trampkach – wychowanie przez czytanie”, nagrodzonego Bydgoskim Grantem Oświatowym, na przełomie marca i kwietnia odbył się szkolny konkurs literacki pn. „A gdyby ta opowieść zakończyła się właśnie tak? – redaguję nowe, zaskakujące zakończenie wybranej książki”. Uczestnicy konkursu rozwijali umiejętności: kreatywnego myślenia, redagowania opowiadania twórczego oraz bezbłędnego wypowiadania się w piśmie. Rozwijali również zainteresowanie literaturą piękną, a także umiejętność nawiązywania we własnych tekstach do znanych utworów literackich.

Jury, oceniając prace konkursowe, wzięło pod uwagę następujące kryteria:

-zgodność z tematem,

- elementy twórcze (pomysłowa fabuła, obecność dialogów i monologów, retardacja, punkt kulminacyjny),

-kompetencje literackie i kulturowe (wykazanie się bardzo dobrą znajomością wybranej lektury, nawiązanie do wcześniejszych losów bohatera, uwzględnienie czasu i miejsca akcji),

-uwzględnienie trójdzielnej kompozycji tekstu,

- spójność stylu wypowiedzi,

- bogactwo języka (stosowanie różnych środków poetyckich),

- poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna.

Uczestnicy konkursu wykazali się niezwykłą pomysłowością. Zredagowali nowe zakończenie m.in. takich utworów, jak: „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Latarnik” Henryka Sienkiewicza, „Gwiazd naszych wina” Johna Greena, „Godziny” Michaela Cunningham,  „Harry Potter i Insygnia Śmierci” Joanne Kathleen Rowling, „Ponad wszystko” Nicoli Yoon czy „Na skraju strefy” Krzysztofa Haladyna.

A oto laureaci:

I miejsce zdobyła Daria Muss z kl. 8b,

II miejsce otrzymała Julia Gierszewska z kl. 8c,

III miejsce zdobyły: Marta Gierjatowicz z kl. 7b oraz Anastazja Klufczyńska z kl. 8d. Wyróżnienie przyznano Julii Nowak z kl. 8d.

Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Zapraszamy do lektury prac laureatówUśmiech.

Opracowanie: Anna Wereszczyńska

Organizatorzy: Lucyna Pawlicka,