SPOTKANIE POETYCKO- MUZYCZNE

W piątek 7 czerwca , w godzinach porannych, w plenerze, na polanie przed oknami biblioteki odbyło się spotkanie poetycko – muzyczne z udziałem klasy 8b i 8c( wybrani uczniowie) , widownię  stanowiła jedna z klas ósmych .

W otoczeniu natury oraz wytworów kultury , takich jak  dzieła malarskie, muzyka i teksty poetyckie, uczniowie wraz z prowadzącą zastanawiali się, czy  słowo na „P” ,   tak niepasujące  do rzeczywistości; tabelkowej  , wymiernej,  pędzącej na oślep, zachłannej  może być dziś drogowskazem dla współczesnego  człowieka? Czy poezja dziś może być światłem?

Wśród świeżej trawy , żywego płotu  i lekko muskającego nas słońca, poezja była niczym ambrozja dla Bogów starożytnej Grecji, magicznym napojem , pokarmem miłosnym. Taki też nasze spotkanie  nosiło tytuł;

” Nich mówi miłość, w piosenkach i wierszach”. Uczniowie z klas ósmych czytali teksty najwybitniejszych poetów anglojęzycznych i polskich. Pojawiły  się na ustach   mówiących słowa takich twórców jak; William Shakespeare, Leonard Cohen, Robert Frost, Edgar Allan Poe, Nick Cave, Jim Morrison, a  z polskich; Stanisław Grochowiak, Andrzej Bursa, Tadeusz Gajcy ,czy współczesny Marcin Świetlicki. Oprawę muzyczną stanowił utwór zespołu Archive „ Fold”, Grzegorz Turnau z „ Piosenką”, wierszem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, „ Into my arms” Nicka Cave’a, czy The Doors „ People are strange”. Spotkanie zakończyliśmy  utworem instrumentalnym w wykonaniu młodej , polskiej pianistki Hani Rani  , interpretacją „ Nie pokonasz miłości”  utworu Grzegorza Ciechowskiego do słów Roberta Gawlińskiego. Mam nadzieję , że udało nam się nie zbanalizować trudnego  tematu  i tak bardzo potrzebnej a mało obecnej dziś wartości jaką jest miłość.

Prowadząca spotkanie Hania Wielgat