Przedszkole nr 2 im. Ks.Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego

W ramach całorocznego projektu edukacyjnego: „Z książką w trampkach – wychowanie przez czytanie”, nagrodzonego Bydgoskim Grantem Oświatowym, odbył się w naszej Dwudziestce już po raz piętnasty Miejski Konkurs Literacki „Książka –najwierniejszym towarzyszem w podróży życia”. Bohaterką tegorocznej edycji, w której udział wzięło ponad osiemdziesięcioro uczniów z jedenastu bydgoskich szkół podstawowych, była Barbara Kosmowska – polska powieściopisarka, adresująca swe książki do młodzieży zgłębiającej się w świat uczuć i przeżyć.

Konkurs służył rozmaitym celom. Uczniowie rozwijali zainteresowania czytelnicze, bogacili wiedzę nt. polskiej literatury dziecięco-młodzieżowej – poznali twórczość literacką Barbary Kosmowskiej, rozwijali umiejętność czytania ze zrozumieniem, kształtowali postawy etyczne, redagowali list. Wykazywali się także zdolnościami plastycznymi oraz podejmowali twórczą rywalizację z rówieśnikami z różnych szkół podstawowych.

W pierwszym etapie konkursu uczniowie, dobrani w pary, rozwiązywali test czytania ze zrozumieniem do trzech powieści: „Pozłacana rybka”, „Samotni.pl” oraz „Panna Foch”. Zapoznawali się z losami bohaterów, którzy podlegają odwiecznym prawom wieku dorastania, poszukują własnej tożsamości, muszą stawić czoła różnym życiowym przeciwnościom. W drugim etapie uczestnicy konkursu pisali do siebie listy. Fikcyjny nadawca pierwszego listu zwierzał się z problemów, przeżyć związanych z dorastaniem, pierwszą miłością, kłopotami rodzinnymi czy szkolnymi.

Uczestnicy konkursu bardzo często poruszali tematy: braku przyjaźni, zrozumienia, samotności, beznadziejnej miłości. Przedstawiali rozmaite problemy rodzinne: brak wspólnego języka z rodzicami, porzucenie, hazard czy alkoholizm. Pisali o kłopotach finansowych, chorobie czy śmierci bliskiej osoby, a także nieakceptowaniu chłopaka przez rodziców. Znalazł się również wątek kryminalny, pożar domu, śmierć psa. Młodzież poruszała w swej korespondencji również tematy szkolne: obgadywanie, ośmieszanie, nękanie, hejt w internecie, brak przyjaciół w nowej szkole. Pisała ponadto o trudnych relacjach z rówieśnikami i o innym wyobrażeniu przyjaźni. Były też tematy dotyczące samotności: brak towarzystwa do rozmów w erze komunikatorów, samookaleczenia, próby samobójcze. Listy dotyczyły braku sensu życia, problemu emigracji, innego wyznania, koloru skóry. W listach poruszany był także temat skomplikowanego świata dorosłych i trudności w odnalezieniu się w nim młodych.  O tym właśnie świecie pisała Kaya: „Świat dorosłych jest taki skomplikowany i niezrozumiały”. Z kolei Zuzanna zauważyła: „W dobrze prosperującej rodzinie równowaga jest w bliskości”.

Z kolei odbiorca starał się w swoim liście udzielić wsparcia, pocieszyć i okazać zrozumienie. Korespondencja zawierała wartości uniwersalne: afirmację przyjaźni, uczciwości, wzajemnej pomocy. Radząc przyjaciółce czy przyjacielowi, uczestnicy konkursu często formułowali „złote myśli”. I tak Karolina  napisała: „Zmiany są dobre nawet wtedy, gdy bywają bolesne...” albo „Najważniejsze jest, żeby pokonać problemy i stać się ostatecznie silniejszym” - to rada Gustawa. Maria poddała inny pomysł: „Spróbuj myśleć pozytywnie o każdym nowym dniu i staraj się go przeżyć jak najlepiej”. Inne propozycje to: wyżalenie się drugiej osobie, szczera rozmowa z mamą, unikanie upubliczniania swego wizerunku w sieci, użycie mediacji podczas wysłuchiwania skonfliktowanych stron. Cieszy ogromna empatia, której siłę odczuć można było podczas czytania prac konkursowych. „Czasami trzeba spróbować postawić się w sytuacji danej osoby, by ją lepiej zrozumieć. Empatia pomaga w rozwiązaniu problemów, kłótni” - napisała Maja,  a Eryka  dodała: „Złość nie jest zła. Jest ludzka... i mija po pewnym czasie”.

Uczestnicy konkursu wykonywali ponadto ozdobną papeterię oraz projektowali znaczki pocztowe. Zadbali o szczegóły: kolory, fakturę, symbole, grafikę. Adresując koperty, nierzadko stosowali nazwiska znaczące. I tak np. Petronela Beztroska odpowiadała Beniaminowi Strapionemu. Bardzo często papeteria nawiązywała do poruszanego tematu, były również znaczki z inicjałami nadawcy i odbiorcy. Na szczególną uwagę zasługuje również piękna polszczyzna, użycie niecodziennych epitetów, porównań, metafor i frazeologizmów. O oto niektóre z nich: „miłość, wypaliła się wraz z dymem”, „otchłań rozpaczy”, „ jestem mistrzynią w patrzeniu na świat przez różowe okulary”, „radość gaśnie niczym płomień świecy zdmuchniętej przez ludzki oddech, a marzenia rozwiewają się jak dmuchawiec przez zimny, letni wiatr”, „szkoda życia na ciągłe zmartwienia. Głowa do góry!”.

Z całego serca pragniemy podziękować za finansowe wsparcie Przewodniczącej Rady Osiedla Bielawy – Pani Eleonorze Rojewskiej, Przewodniczącemu Rady Osiedla Leśne – Panu Kornelowi Kopczykowi, a także wspierającej nas Radzie Rodziców.

Poniżej przedstawiamy grono finalistów tegorocznej edycji konkursu. Gratulujemy im i życzymy dalszych sukcesów.

Opracowanie: Anna Wereszczyńska

Organizatorzy: