Archiwum - rok 2017

Miejski Konkurs Literacki

Książka najwierniejszym towarzyszem w podróży życia

Czy lubicie czytać książki? Jeśli tak, to wspaniale! Zapraszamy do konkursu, który nasza szkoła organizuje od 2004 roku z myślą o uczniach klas IV – VI, a obecnie IV-VIII.

Jego głównym celem jest promocja literatury polskiej dla dzieci i młodzieży. Co roku proponujemy uczniom twórczość innego autora. Bohaterami konkursu byli już m. in.  M. Musierowicz, A. Bahdaj,  Z. Nienacki, A. Maleszka, a w roku 2017  Agnieszka Stelmaszyk, która zaszczyciła nas swoją obecnością podczas finałowego spotkania. Opowiedziała nam wiele ciekawych rzeczy  o swojej pracy twórczej, a także wzięła udział w poszukiwaniu skarbów ukrytych w naszej szkole. Pisarka ta to autorka cyklu powieściowego pt. Kroniki Archeo. Dzieci, które uwielbiają przygody, historię i zagadki archeologiczne, z pewnością nie nudzą się podczas lektury jej książek, a może nawet są już wielbicielami powieści pani Agnieszki.

Uczestnicy biorą udział w konkursie nie indywidualnie, lecz w grupach dwuosobowych. W I etapie wykazują się znajomością treści trzech książek podanych w regulaminie konkursu. Finaliści natomiast wykonują jedno lub dwa zadania. W ostatniej edycji tworzyli Dziennik podróży. Zadanie to kształciło umiejętność planowania  pracy i współpracy w zespole,  rozwijało zdolności literackie, artystyczne oraz kreatywność. Dzieła uczestników zostały  zaprezentowane podczas finałowej biesiady literackiej.

W poprzednich edycjach wykonano m.in. albumy nt. autora, słowniki gwary uczniowskiej, maski i inne przedmioty wzorowane na kulturach egzotycznych, makiety osiedli i mieszkań PRL-u, filmy krótkometrażowe, słowniki frazeologiczne, gry planszowe, słuchowiska.

Projekt, choć wieloletni, co roku charakteryzuje się innowacyjnością. Jego oryginalność polega na tym, że uczniowie za każdym razem poznają nowego autora, czytają inne książki i wykonują zadania dostosowane do twórczości danego pisarza.

Konkurs cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem od I edycji. Co roku uczestniczy w nim ok. 90 uczniów.