IV Edycja „Z Książką w trampkach – wychowywanie przez czytanie”

Im bliżej ogląda się jakąś rzecz, tym głębiej spogląda się w jej przeszłość”.

W roku szkolnym 2016/2017 zapraszamy – już po raz czwarty – Uczniów, Rodziców i Nauczycieli do udziału w szkolnym i miejskim projekcie edukacyjnym pn. „Z książką w trampkach – wychowanie przez czytanie”. Projekt ten, nawiązujący do kampanii społecznej: „Cała Polska czyta dzieciom” oraz programu: „Czytające szkoły” gromadzi, wokół szeroko pojętego „świata” książek, uczniów: klas IV-VI z włączeniem wybranych klas I-III Szkoły Podstawowej nr 20 w Bydgoszczy, a także klas starszych innych bydgoskich szkół podstawowych. Jego odbiorcami są nie tylko dzieci, lecz również dorośli, którzy uczestniczą w wymianie książek i poglądów na temat literatury.

W bieżącym roku szkolnym nadal będziemy odnosić się do najważniejszego celu projektu, czyniąc książkę stałym, ważnym elementem otaczającej nas rzeczywistości – uwrażliwiającym, przyczyniającym się do wychowania młodych ludzi, formującym ich osobowość. Jednak tym razem głównym motywem uczynimy czas w utworach dla dzieci i młodzieży, oglądany przez pryzmat różnych przedmiotów. O ile świat przedstawiony w utworach lirycznych znajduje się najczęściej „poza czasem”, o tyle istotną cechą prozy jest właśnie upływ czasu, który możemy zaobserwować zwłaszcza na dwóch płaszczyznach: narracji i zdarzeń. W powieściach czas zdarzeń zawsze jest osadzony w jakiejś realnej społecznej, obyczajowej, historycznej czy politycznej rzeczywistości, o której mogą „opowiedzieć” czytelnikom… różne przedmioty. Możemy je zatem potraktować jako swoiste znaki czasu.

Podczas różnych form spotkań z literaturą dziecięco-młodzieżową uczniowie, ubrani w wygodne bluzy, dżinsy i trampki, będą odczuwać jej terapeutyczną moc – relaksować się, rozpoznawać swe uczucia i emocje.

Nasze przedsięwzięcie ma charakter: dydaktyczny, artystyczny, rekreacyjny i integrujący. Logo projektu wykonała absolwentka naszej szkoły – Martyna Nitek.

Serdecznie zapraszamy do udziału w różnych formach spotkań z literaturą piękną