Dzień Odkrywców w klasie 1c – „Ogórek”.

W dniu 11.02 uczniowie klasy 1c przynieśli do szkoły ogórki.

Słowo ogórek podzieliliśmy na sylaby oraz głoski. Odkryliśmy, że słowo „ogórek” pisze się przez „ó” zamknięte. Dzieci wymieniały się swoją wiedzą dotyczącą właściwości tego smacznego warzywa.

Potem odbyła się ogórkowa matematyka. Pierwszaki tworzyły ogórkowe zbiory. Potem układały ogórki od najmniejszego do największego i odwrotnie. Przeliczały je.  Następnie ogórki trzeba było zważyć, zmierzyć i odrysować. To dopiero była zabawa. Najdłuższy ogórek przyniósł do szkoły Patryk – miał 36cm, a najkrótszy Leszek – 13cm. Duże zdziwienie wywołała waga szalkowa i mosiężne odważniki, ponieważ w dzisiejszych czasach w sklepach używa się głównie wag elektrycznych (szkoda, bo taka waga ma swój urokUśmiech).

Po zajęciach matematycznych przyszedł czas na badanie i odkrywanie. Uczniowie dotykali, wąchali, opisywali wygląd. Każdy miał możliwość spróbowania. Pachniało w klasie ogórkowo. Przekrojone ogórki również podlegały naszej obserwacji. Dzieci odkryły ,że są wodniste, a jeden z uczniów stwierdził, że można malować ogórkiem.

Na zakończenie zajęć były prace kreatywne. Okazało się, że ogórek z powodzeniem może zastąpić pędzel. Powstały piękne i pomysłowe prace plastyczne. W tle słuchaliśmy piosenki „Ogórek, ogórek, ogórek…” w wykonaniu zespołu Fasolki. Ta piosenka ma już 20 lat, a dalej chętnie jest śpiewana i słuchana przez dzieci.

To był prawdziwy ogórkowy dzieńUśmiech